přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

Aktuality

9.3.2010

Vývoj pojistného trhu v roce 2009

Pojistný trh i přes nepříznivou ekonomickou situaci zaznamenal v roce 2009 podle předběžných výsledků zveřejněných Českou asociací pojistitelů (ČAP) růst.

Pojistný trh i přes nepříznivou ekonomickou situaci zaznamenal v roce 2009 podle předběžných výsledků zveřejněných Českou asociací pojistitelů (ČAP) růst. Celkové předepsané pojistné vzrostlo ve srovnání s rokem 2008 o 2,5% na 139 915 mil. Kč.

Vedoucí postavení potvrdila v segmentu životního i neživotního pojištění Česká pojišťovna, která dosáhla celkového tržního podílu 27,2%. Celková výše upsaného pojistného České pojišťovny však oproti minulému roku zaznamenala pokles téměř 6%, a to zejména díky poklesu v oblasti neživotního pojistného.

Pozici druhé největší pojišťovny z hlediska upsaného pojistného obhájila stejně jako v minulých letech Kooperativa pojišťovna s tržním podílem 22,2%. Celková výše objemu předepsaného pojistného vzrostla o 1%.

Na třetí pozici pak skončila Allianz pojišťovna s tržním podílem 7,3%, čtvrté místo obsadila ČSOB Pojišťovna podílem 6,9% a páté Generali Pojišťovna s 6,4%. 
Nejdynamičtější růst z výše uvedených pojišťoven zaznamenaly v roce 2009 pojišťovny Allianz a Generali – téměř 4%.

Celkově zaznamenaly v roce 2009 ve srovnání s rokem 2008 nejvyšší růst subjekty, které vstoupily na trh v roce 2008 – Wüstenrot pojišťovna a AXA pojišťovna. Z již etablovaných subjektů je nutné zmínit zejména růst Komerční pojišťovny o téměř 137% (zejména díky oblasti životního pojištění), AEGON Pojišťovny o přibližně 105% a Slavia pojišťovny o 50% a Hasičské vzájemné pojišťovny o více než 35%. 
Z 10 největších pojistitelů na trhu vykázala nejvyšší růst předepsaného pojistného Česká podnikatelská pojišťovna, a to o 14%.

Naopak k největšímu poklesu celkového objemu upsaného pojistného oproti roku 2008 došlo u ING Životní pojišťovny (o cca 22%), Evropské cestovní pojišťovny (o 12%), Aviva životní pojišťovny (o cca 10%), České pojišťovny (o téměř 6%).

Podrobnější informace, včetně konkrétních informací o výši upsaného pojistného za jednotlivé segmenty, naleznete na webu České asociace pojišťoven www.cap.cz a webu Asociace penzijních fondů ČR www.apfcr.cz

 

Přihlášení klienta
nebo zavřít

Contact.renomia Contact.renomia je zabezpečený webový portál pro klienty RENOMIA. Nabízí jednoduchý a pohodlný přístup k informacím o Vašem pojištění.