Sucho již není nepojistitelné riziko

RENOMIA AGRO, jednička v oblasti zemědělského pojištění, nově pojistí i sucho pro kukuřici, slunečnici a pšenici.

RENOMIA AGRO, jednička v oblasti zemědělského pojištění, nově pojistí i sucho pro kukuřici, slunečnici a pšenici. Produkt nabízí díky spolupráci s Agra pojišťovnou, která pojišťuje přibližně čtvrtinu pojištěné zemědělské půdy v ČR.

„Díky naší velikosti a zkušenostem mají naši klienti ve smluvních podmínkách odstraněno souhrnně více než 150 výluk vztahujících se ke všem druhům pojištění. Jsem rád, že jsme k nim díky spolupráci s Agra pojišťovnou mohli přidat i sucho, které bylo doposud nepojistitelným rizikem,“ říká Jiří Havelka, ředitel společnosti RENOMIA AGRO.

Nový model – tzv. indexový, pracuje s meteorologickými daty (zejména s údaji o srážkách a teplotách vzduchu). Případné škody na plodinách se budou počítat dle rozdílu mezi průměrnými srážkami v dané oblasti a srážkovým deficitem v hodnoceném období. Pojistné plnění bude počítáno na základě matematických modelů a tzv. „od stolu“.

I na pojištění sucha se vztahuje dotace. Ministerstvo zemědělství přitom uvažuje o možnosti, kdy by dotaci poskytované prostřednictvím PGRLF na pojištění sucha navýšila až k hranici 70 % ze zaplaceného pojistného, což umožňuje i legislativa EU.